Zapraszamy do KOBIECEGO KRĘGU w Katowicach – sprawdź WYDARZENIA TUTAJ >>

W jaki sposób podnieść skuteczność działania?

skuteczność działania

Każdy z nas chce aby jego działania przyniosły zamierzone efekty. Dlaczego jednak czasami zdarza się, że pomimo naszego zaangażowania efektów nie widać? W jaki sposób podnieść skuteczność działania? Dowiedz się, jakie trzy warunki muszą zaistnieć, by efektywność Twoich działań była wysoka.

Chcąc pracować nad poprawą efektywności, spraw, by Twoje życie i to, co w nim robisz nabrało spójności. Aaron Antonovski definiuje ją jako połączenie 3 czynników.

ZROZUMIENIE podnosi skuteczność działań

Pierwszym z nich jest ZROZUMIAŁOŚĆ. Zauważ jak często sama sobie coś tłumaczysz, uzasadniasz, usprawiedliwiasz. Tak jesteśmy skonstruowani, że lubimy, kiedy nasze działanie jest zrozumiałe. Nie ma znaczenia, czy chodzi tu o pracę czy o codzienne relacje z mężem, zawsze w jakiś sposób próbujemy sobie wytłumaczyć każde zdarzenie.

Chcemy, by napływające do nas informacje były uporządkowane, spójne i dające się zrozumieć.

Dzięki temu, człowiek wytwarza poczucie, że wydarzenia można przewidzieć, zrozumieć i wytłumaczyć.

Na przykład przystępując do nowego projektu, postaraj się zrozumieć jego najważniejsze założenia. To sprawi, że uznasz je za swoje. Nie bój się pytać jeśli czegoś nie rozumiesz. Im lepiej poznasz projekt, tym łatwiej będzie Ci w nim pracować i maksymalnie się zaangażować.

Jeśli zarządzasz jakimś projektem, to zadbaj o to, by osoby w nim uczestniczące poznały niezbędne szczegóły. By zrozumiały ich zasadność, a nie odtwarzały nauczonych się na pamięć regułek. Pozwoli to na większe zaangażowanie członków zespołu i lepszą obsługę klienta.

Największym błędem kadry zarządzającej jest wprowadzanie zmian bez wyjaśnienia ich przyczyn, chociażby w podstawowym zakresie. Tak rodzi się frustracja u pracowników, którzy pracować w nowych, nie zrozumiałych dla nich warunkach. W konsekwencji odbija się to na relacjach z klientem. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do unikania tego kontaktu.

Taki błąd można wyeliminować, jeśli podczas wprowadzania istotnych dla firmy i klientów zmian, odpowiednio je zakomunikujemy, podając powody ich wprowadzenia.

Podsumowując, zadbaj o to, by rozumieć istotne dla Ciebie mechanizmy codziennego życia. Dotyczy to przede wszystkim pracy, zdrowia i relacji z najbliższymi. Budujesz w ten sposób swoją świadomość, a tym samym wznosisz się na wyższy poziom i podnosisz skuteczność działania.

Dzięki poczuciu ZARADNOŚCI podnosisz skuteczność działania

Drugim elementem spójności jest ZARADNOŚĆ. Wiem, że mam zasoby, dzięki którym osiągnę mój cel. Poczucie zaradności możemy odczuwać na 3 poziomach:

Mam WEWNĘTRZNE ZASOBY, dzięki którym mogę zrealizować dane zadanie. Chcąc wzmocnić w sobie poczucie zaradności odpowiedz na następujące pytania:

 • Co wiem?
 • Co potrafię?
 • W czym jestem dobra?
 • W jakiej dziedzinie osiągnęłam już sukces?
 • Co jest moją mocną stroną?
 • Co lubię robić?
 • Co robię z lekkością?
 • W czym mam doświadczenie?

Wszystkie odpowiedzi koniecznie zapisz, dzięki czemu utwierdzisz się w tym, jak wiele masz zasobów, które możesz wykorzystać. Automatycznie wzrośnie w Tobie poczucie, że to Ty kreujesz swoje życie.

Zaradność to również umiejętność wykorzystywania CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH. To sposób w jaki korzystasz z pomocy innych oraz umiejętność dostrzegania nadarzających się okazji.

Odpowiedz na poniższe pytania:

 • Na kogo zawsze mogę liczyć?
 • Kto ostatnio pomógł mi w realizacji mojego celu?
 • Kto z mojego otoczenia skorzysta na moim sukcesie?
 • W jaki sposób mogę przereorganizować swoje codzienne obowiązki, by znaleźć czas na realizację dodatkowego projektu?

Odpowiedz pisemnie na powyższe pytania, a także zastanów się, co możesz zrobić, by lepiej wykorzystywać codzienne okazje, znajomości, sytuacje?

Wiem, że sobie poradzę, bo mam WSPARCIE SIŁ WYŻSZYCH.

Ten ostatni element zaradności daje Ci szczególny spokój. Daje on gwarancję, że niemożliwe staje się możliwym. W zależności od światopoglądu zaufaj sile, która ma moc, większą niż możliwości, które jesteśmy w stanie sobie wyobrazić jako ludzie.

W tym celu puść intencję w Pole nieograniczonych możliwości. Zaufaj, że ona realizuje się w najlepszej dla Ciebie wersji. Miej cierpliwość i nie miej oczekiwań, jedyne co musi Ci towarzyszyć to zaufanie i spokój.

Spójne działanie jest SENSOWNE i ma ogromny wpływ na poczucie skuteczności

Ostatnim elementem spójności jest SENSOWNOŚĆ. Działanie staje się efektywniejsze, kiedy czujesz jego sens! Angażujesz się, bo wierzysz, że to, co robisz przyniesie efekty. Nie towarzyszą Ci wątpliwości. Wypracuj w sobie postawę – Ja wiem po co to robię i już!!!

Odpowiedz pisemnie na poniższe pytania:

 • Co zyskam dzięki mojemu działaniu, temu projektowi?
 • Jak zmieni się moje życie?
 • Po co to robię?
 • Dlaczego to jest dobre?
 • Czego będę doświadczała w moim życiu mniej?
 • Czego będę doświadczała w moim życiu więcej?
 • Jak chcę się czuć w nowej rzeczywistości?

Gdy poczucie sensowności jest silne, również pozostałe elementy: zrozumiałość i zaradność też mają tendencję do wzrostu. Natomiast, jeśli poczucie sensowności jest na niskim poziomie, wtedy wszystkie składniki mają tendencję spadkową. Działamy, ale bez zaangażowania, a tym samym mało efektywnie.

Jak budować poczucie sensu na co dzień?

Po pierwsze zmień swoją postawę! Pracuj nad pozytywnym nastawieniem do życia i do ludzi, a przede wszystkim do siebie. Zanim ocenisz daną sytuację jako negatywną, zastanów się, co jednak może być w niej pozytywnego? Jakiś jeden mały element?

Dostrzegaj w nieoczekiwanych zdarzeniach prezenty. Nawet jeśli czasami na pierwszy rzut oka oceniasz, że przychodzą do Ciebie pod postacią problemu. Zawsze istnieje jakiś głębszy sens ich pojawienia się. Tylko my czasami jeszcze tego nie rozumiemy. Przyjmij to, akceptując je z pokorą. Skoro Cię spotkały, to zapewne sobie z nimi poradzisz!

Doceniaj małe cuda codzienności! Zauważaj czyjś uśmiech, piękną muzykę, poezję, dary natury, dobre wino, smaczne potrawy. Poczuj w ciele obecność żywiołów i wykorzystuj ich siłę! Celebruj te chwile!

Twórz wspaniałe rzeczy! To nie musi być od razu napisanie książki, ale na przykład jakiegoś inspirującego posta w mediach społecznościowych. Ugotuj obiad dla swojej rodziny, wkładając w to serce. Spędź czas na zabawie ze swoim dzieckiem, bez telefonu i telewizji w tle.

W jaki sposób podnieść skuteczność działania?

Dzięki takim drobnym rzeczom, które możesz świadomie wprowadzić do Twojego życia masz szansę odkryć prawdziwą siebie. Z kolei rozumiejąc siebie, lepiej zrozumiesz też sens życia, dzięki czemu będziesz podejmować skuteczne działania.

Jeśli chcesz posłuchać na ten temat więcej, to zapraszam na poniższy webinar.

Natalia Ryńska
Natalia Ryńska

W mojej pracy łączę to, co znane, potwierdzone naukowo z tym, co intuicyjne, pochodzące z podpowiedzi płynących prosto z serca.
Łącząc świat fizyczny z metafizycznym, odkryłam wspaniałą receptę na długotrwały sukces i ludzkie szczęście.

O mnie
blog

W mojej pracy łączę to, co znane, pochodzące z wiedzy akademickiej zdobytej na studiach psychologii i coachingu z tym, co nieznane, a pochodzące z takich obszarów jak: Soul Coaching®, Fizyka Kwantowa, Neurolingwistyczne Programowanie, PsychoBiologia i inne.

Szukaj
Pobierz prezent
Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej, zgadzasz się na ich użycie zgodnie z polityką prywatności, w każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki.