Zapraszamy do KOBIECEGO KRĘGU w Katowicach – sprawdź WYDARZENIA TUTAJ >>

Jak zacząć życie od nowa po rozstaniu?

jak zacząć życie od nowa po rozstaniu

Rozstanie to duża zmiana w życiu, niezależnie od tego, kto zainicjował zakończenie związku. Trzeba nauczyć się życia na innych, nowych zasadach. Przede wszystkim nie wchodź w rolę ofiary, nie użalaj się nad sobą, nie obgaduj swojego byłego, nie szukaj sposobów na zemstę. Wszystkie wymienione zachowania powodują, że funkcjonujesz na niskich wibracjach, a co za tym idzie, spada poziom Twojej energii. Teraz będziesz potrzebowała jej szczególnie dużo, bo zaczynasz w życiu nowy rozdział! Jak zacząć życie od nowa po rozstaniu? Czytaj dalej. 

Jak warto zacząć życie od nowa po rozstaniu? Kluczowa sprawa to porządki — zaczynamy je od siebie

Zastanawiając się, jak zacząć od nowa po rozstaniu, po pierwsze warto uznać, że przed nami nowy czas w życiu, czas pełen nowych możliwości i wyzwań. Wybierz się więc do fryzjera, do kosmetyczki albo na zakupy. Nowa fryzura czy sukienka oraz relaksacyjny masaż działają jak terapia. Taka nowa Ty — usiądź z lampką dobrego szampana i paczką chusteczek, napisz list do Twojego „eks”. Napisz, za co go podziwiasz i doceniasz, bo na pewno w głębi serca znajdziesz ku temu powody. Potem napisz, za co jesteś na niego zła. Napisz wszystko to, co czujesz, nawet o sprawach głęboko skrywanych w sercu, o sprawach, których nigdy nie mówiłaś. Na końcu napisz, za co mu dziękujesz, a tych powodów jest na pewno mnóstwo. W końcu macie za sobą wiele wspólnych, pięknych chwil.

Taki list wrzuć do skrzynki na listy, nie umieszczając na nim odbiorcy lub schowaj głęboko na dnie szuflady.

Kilka aktywności, które ułatwią nowy start

Warto też zrobić listę rzeczy, na które będąc w związku, nigdy nie miałaś czasu. Może dawno nie byłaś w kinie, bo Twój partner tego nie lubił lub u znajomych, których nie darzył sympatią. Być może marzyłaś o studiach albo jakimś kursie — teraz jest świetna okazja, by powrócić do tego tematu. Kiedy spotykasz się ze znajomymi, warto ich poinformować o rozstaniu, ale jednym zdaniem, bez podawania przyczyny i bez tłumaczenia się. Lepiej, kiedy dowiedzą się od Ciebie niż z osiedlowych plotek. Możesz im powiedzieć: nasz wspólny czas już się skończył, nie chcę teraz o mówić o szczegółach.

Jak zacząć życie od nowa po rozstaniu — zrób to z klasą

Absolutnie w żadnym przypadku, nawet kiedy Twój były zachował się wobec Ciebie paskudnie, nie informujesz o tym w mediach społecznościowych! Żadnych postów, relacji o nim ani o Waszym związku. O takich sprawach nie piszemy na forum! To bardzo nieeleganckie, kiedy kilka postów wcześniej masz zdjęcia z cyklu „love story”, a potem wylewasz na byłego kubeł z pomyjami. Na pewno początki nie będą łatwe, a im więcej czasu spędzaliście ze sobą, tym będzie trudniej. Jeśli mieszkaliście razem, to tym bardziej czekają Cię porządki w pełnym znaczeniu tego słowa. Ustalcie przede wszystkim, kto się wyprowadza i w jaki sposób podzielicie wspólnie zakupione rzeczy. To ważne, by zrobić to od razu po podjęciu decyzji o rozstaniu. Widok bielizny czy maszynki do golenia byłego nie jest dla Ciebie tym, co powinnaś teraz oglądać. Sprawa jest bardzo skomplikowana, kiedy macie wspólne mieszkanie, samochód i inne dobra materialne — warto podzielić je w obecności notariusza.

Co robić, gdy w grę wchodzą dzieci?

Najtrudniejsza sprawa to kwestia dzieci. One też przeżywają Wasze rozstanie, nawet jeśli mają dość ojca, na którym się zawiedli. Twój były zawsze będzie dla nich tatą. Pamiętaj o tym, że nigdy nie możesz krytykować go i umniejszać jego roli w oczach dzieci! Bez korzeni nie ma skrzydeł, mówił Bert Hellinger, terapeuta, który podkreśla znaczenie miłości dziecka do obojga rodziców. Twoje dzieci obserwują Was, rodziców, i uczą się, jak zachowywać się w dorosłym życiu. Niech widzą Was jako ludzi dojrzałych i odpowiedzialnych, którzy potrafią dogadać się pokojowo. Ustal, kiedy i w jakich godzinach dzieci spędzają czas z ojcem. Przestrzegaj tych ustaleń. To pozwoli Ci lepiej planować Twoje życie. Jeśli ojciec przejawia zainteresowanie sprawowaniem opieki dodatkowej niż tylko weekendowa, to skorzystaj z tego. Będziesz miała więcej czasu dla siebie. Jeśli macie jakieś sporne kwestie, to nie rozmawiaj o nich przy dzieciach. To problemy osób dorosłych, nie dzieci.

Absolutnie nigdy nie możesz swoim zachowaniem sprawić, by dziecko obarczało siebie winą za rozstanie rodziców. To jest najgorsza rzecz, jaka może się wydarzyć, która będzie pokutować w życiu dorosłym Twojego dziecka. Nigdy na to nie pozwól!

Czas po rozstaniu nie będzie należał do najłatwiejszych, ale on kiedyś minie. Ważne, by zachować w pamięci dobre wspomnienia z chwil spędzonych razem, nie rozpamiętywać tego, co było trudne. Niech ten czas, gdy myślisz, jak zacząć życie od nowa, okaże się dla Ciebie chwilą zadumy nad sobą i swoimi programami na miłość. Warto zastanowić się, czy pewne sytuacje i cechy naszych partnerów czasami się nie powtarzają w kolejnych związkach.

Nie wiesz, jak zacząć życie od nowa po rozstaniu? Skorzystaj z Soul Coachingu

Osobiście uważam, że powinien być to czas tylko dla Ciebie i nie warto na siłę szukać kolejnej miłości, by wypełnia naszą życiową pustkę. Nowa miłość przyjdzie, kiedy będziesz na to gotowa. Uwierz mi, kilka dni po rozstaniu to nie jest jeszcze ten czas. Poczekaj, przecież chcesz prawdziwie kochać i być kochana.

Masz wiele kwestii do przemyślenia, a nawet może do przepracowania ze sobą i dlatego serdecznie zapraszam Cię do skorzystania z mojego 28-dniowego kursu Soul Coachingu ZACZNIJ OD NOWA. Z czasem ból rozstania minie, chociaż możesz potrzebować na to kilka miesięcy, to zupełnie naturalne. W tym czasie zaopiekuj się sobą! Pomogę Ci wymyślić najlepszy sposób na to, jak zacząć życie po rozstaniu. I pamiętaj, wszystko, co dzieje się w naszym życiu, ma jakiś głębszy sens, chociaż czasami w chwili rozstania jeszcze o tym nie wiemy.

Jeżeli chcesz posłuchać o różnicach w zachowaniu oraz oczekiwaniach kobiet i mężczyzn, zapraszam na moje 3 webinary pt. ONA i ON.

Natalia Ryńska
Natalia Ryńska

W mojej pracy łączę to, co znane, potwierdzone naukowo z tym, co intuicyjne, pochodzące z podpowiedzi płynących prosto z serca.
Łącząc świat fizyczny z metafizycznym, odkryłam wspaniałą receptę na długotrwały sukces i ludzkie szczęście.

O mnie
blog

W mojej pracy łączę to, co znane, pochodzące z wiedzy akademickiej zdobytej na studiach psychologii i coachingu z tym, co nieznane, a pochodzące z takich obszarów jak: Soul Coaching®, Fizyka Kwantowa, Neurolingwistyczne Programowanie, PsychoBiologia i inne.

Szukaj
Pobierz prezent
Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej, zgadzasz się na ich użycie zgodnie z polityką prywatności, w każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki.