Zapraszamy do KOBIECEGO KRĘGU w Katowicach – sprawdź WYDARZENIA TUTAJ >>

Sprawdzone sposoby na wyciszenie umysłu

sposoby na wyciszenie umysłu

Ostatni czas nie rozpieszcza nas dobrymi wiadomościami… Informacje napływające do nas z różnych źródeł sprawiają, że poziom lęku wzrasta, czy tego chcemy czy nie. Pewnie sama już zauważyłaś, że Twoje myśli zazwyczaj wędrują w dwóch kierunkach: do przeszłości lub do przyszłości. Dlatego poznaj praktyczne sposoby na wyciszenie umysłu i ciesz się spokojem. 

Jeśli masz tendencję do bycia w przeszłości, prawdopodobnie żyjesz w nieustannym poczuciu winy. Ciągle wytykasz sobie, że mogłaś zrobić coś inaczej… Wchodzisz wtedy w rolę ofiary i podświadomie oczekujesz, że znowu wydarzy się coś, co zakłóci Twój spokój. No i się wydarza…

Jeśli masz tendencję do bycia w przyszłości, i tu nie chodzi o tworzenie wizji pięknego jutra, ale o przyszłość wypełnioną obawami i lękiem, to całymi dniami i nocami myślisz: jak to będzie? Boisz się o zdrowie, pieniądze, pracę, związek, dzieci, itd… Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, większość z tych czarnych scenariuszy nigdy się nie zrealizuje, a Ty niepotrzebnie tracisz zdrowie i energię.

A może jest tak, że masz mnóstwo myśli? Robisz kilka rzeczy na raz i o wszystkich na raz myślisz, pamiętasz o tysiącu spraw do załatwienia, setkach telefonów do wykonania. Pracujesz cały dzień, przez 7 dni w tygodniu. Doskonale znam taki scenariusz, bo funkcjonowałam tak prze wiele lat…

Dzisiaj przedstawię Ci moje sprawdzone, skuteczne sposoby, na wyciszenie umysłu i odzyskanie spokoju.

Ale to Ty musisz podjąć decyzję o tym, by zatrzymać się na chwilę i powiedzieć STOP! To ja decyduję o moich myślach! O tym jaki mam mieć stosunek do tego, co było i to ja piszę scenariusz mojej przyszłości! To ja ustalam plan mojego dnia, jest w nim czas na pracę i na odpoczynek! Jestem przekonana, że szybko odzyskasz równowagę, a w Twoim życiu zagości harmonia.

Pierwszym sposobem na wyciszenie umysłu jest przeniesienie uwagi na bycie w TU i TERAZ.

Pozostaw przeszłość, nie myśl o przyszłości, a skup się na tym, co jest w obecnej chwili. Bycie w tu i teraz najłatwiej rozpocząć od przeniesienia uwagi na swój oddech. Pomyśl, że wraz z wdechem płynie do Ciebie cudowna, życiodajna energia. Kiedy robisz wydech pozbywasz się wszystkiego, co już w Twoim życiu niepotrzebne.

Wydech możesz połączyć  z głośnym westchnieniem, to przynosi dodatkową ulgę. Zrób to tak, aby cały ciążący Ci balast wraz z wydechem z Ciebie spadł. Oddychaj spokojnie i miarowo, w najlepszym dla siebie tempie. Nabieraj powietrze nosem, a wypuszczaj je ustami.

Powtarzaj to ćwiczenie wielokrotnie w ciągu dnia lub zawsze, kiedy zauważysz, że w Twojej głowie kłębią się czarne myśli.

ŚWIADOMY ODDECH to jednocześnie bycie w TU i TERAZ.

Kolejnym sposobem na radzenie sobie z niespokojnym umysłem, będąc w TU i TERAZ, jest UWAŻNOŚĆ.

Thich Nhat Hanha, wietnamski mistrz Zen twierdzi, że

„Uważność jest cudem, dzięki któremu poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty.”

UWAŻNOŚĆ możemy praktykować skupiając się na robieniu jednej rzeczy w danym momencie.

Przez wiele lat sądziłam, że jestem świetną organizatorką, bo potrafię robić wiele rzeczy na raz. Prowadziłam rozmowy biznesowe, mieszając zupę w garnku…

Dzisiaj robię jedną rzecz, a po niej kolejną i kolejną… Widzę ogromną różnicę w codziennym funkcjonowaniu.

Kiedy przeznaczam czas na obowiązki domowe, to sprzątam, gotuję i piorę, a kiedy robię biznes, to skupiam się tylko na nim. Kiedy chcę posłuchać wykładów, to zaparzam filiżankę zielonej herbaty, włączam nagranie i robię notatki.

Skupiam się tylko na 1 rzeczy w danym momencie. To nie tylko gwarancja dobrego wykonania zadania, ale wbrew pozorom także oszczędność czasu. Robię jedną rzecz raz i dobrze, kiedy ją zakończę już do niej nie wracam, nie poprawiam. Ma to również ogromne znaczenie jeśli chodzi o nasz spokój, ponieważ koncentrujemy się tylko na jednym zadaniu i nie przełączamy uwagi.

Ludzki mózg w zależności od naszej aktywności emituje różne fale mózgowe, a zakres częstotliwości fal zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia. Ich charakter uzależniony jest od wykonywanej w danej chwili czynności.

W ciągu dnia najczęściej pracujemy w trybie alfa lub beta, co odpowiada działaniom twórczym (kreatywność) lub operacyjnym (zadania).

Chcąc zachować dobry stan psychiczny zadbaj o to, by nie przeciążać mózgu. Dzieląc czas na operacyjny i twórczy, zaoszczędzisz  mnóstwo energii.

UWAŻNOŚĆ to skupienie na tym co robisz w danej chwili. Jeśli bawisz się z dzieckiem, czyli jesteś w trybie twórczym, to w tzw. międzyczasie nie wypełniaj tabelek w exellu, bo to już działanie operacyjne. Wprowadzając nowy nawyk robienia jednej rzeczy zyskasz nie tylko Ty, ale i Twoja rodzina oraz firma.

Praktykując uważność udało mi się rozpoznać, kolejny powód, który budził mój niepokój. I była to zbyt długa LISTA ZADAŃ do wykonania jednego dnia.

Ciągła presja czasu i wiele obowiązków sprawia, że czujemy dyskomfort.

Bardzo skutecznym pomysłem na wyciszenie umysłu przygotowanie tygodniowego planu działania.

Mam na biurku lub w kalendarzu 1 kartkę, na której zapisuję wszystkie rzeczy do zrobienia, a potem porządkuję je pod katem terminów realizacji.

Piszę co planuję zrobić w danym tygodniu. Na każdy dzień wybieram jedno większe zadanie oraz kilka mniejszych, które mogę przełożyć na inny dzień, jeśli byłaby taka potrzeba. Zostawiam też sobie przestrzeń czasową, dzięki której nie martwię się o stanie w korku, czy inne spowalniacze dnia codziennego.

Kolejnym sposobem na wyciszenie umysłu jest umiejętne korzystanie z TV.

Pamiętaj, że ludzki umysł karmi się informacjami. Zadbaj więc o to, by były one pozytywne. Nie dopuszczaj do tego, by telewizor był członkiem rodziny, tzn. nadawał non stop w tzw. tle! Nawet jeśli tego nie słuchasz, Twój umysł i ciało to słyszy, chłonie negatywne informacje jak gąbka.

Jeśli nie możesz obejść się bez TV, to wyeliminuj wszelkie programy niosące informacje o ludzkim nieszczęściu i tragicznych zdarzeniach. Wybieraj tylko takie filmy i programy, dzięki którym będziesz mogła się zrelaksować.

Mam dla Ciebie jeszcze inną propozycję… Kilkanaście lat temu podjęłam świadomą decyzję o rezygnacji z oglądania TV. Gdybym dzisiaj przeliczyła te wszystkie godziny jakie mogłam spędzić przed telewizorem, to myślę, że spokojnie zaoszczędziłam kilka lat życia. Czas ten przeznaczyłam na swój rozwój i dzisiaj mogę pomagać innym.

Chciałbym również zachęcić Cię do codziennego praktykowania MEDYTACJI, dzięki której wyciszysz umysł i odprężysz ciało.

Rozbiegane myśli, a przy tym poczucie lęku wprowadzają nas w bardzo niskie wibracje.  Długo nie mogłam przekonać się do praktykowania medytacji. Zawsze było mi szkoda czasu na bezczynne siedzenie. Aż przyszedł taki moment w moim życiu, że ciało powiedziało dość!

Zawsze uważałam, że nienormowany czas pracy jest świetny, bo moje biznesowe spotkania mogłam dopasować do planu lekcji mojej córki. Dzisiaj widzę, że tak naprawdę pracowałam 24h. Nawet jeśli nie miałam biznesowych spotkań, to i tak byłam przez cały czas w gotowości. Mój telefon dzwonił nawet o godzinie 23, a ja leżąc już w łóżku rozwiązywałam jeszcze czyjeś problemy.

Radykalnie zmieniłam tryb życia i sposób pracy, kiedy moja tarczyca kilkusetkrotnie przekroczyła wszelkie normy. Regularny sen, podział dnia na godziny pracy i odpoczynek, spacer z psem bez telefonu, weekend bez pracy, nowe hobby itd… Wtedy też zaczęłam regularnie medytować.

Początki nie były łatwe, ale znalazłam świetną metodę, którą stosuję do dzisiaj. Prześledziłam na You Tube dziesiątki medytacji prowadzonych i znalazłam kanał dzięki któremu polubiłam MEDYTACJE. Niski, ciepły głos lektora, piękna muzyka relaksacyjna i proste techniki medytacyjne, polecam to kanał CHODŹ NA SŁÓWKO.

Dzisiaj medytuję regularnie, rano i wieczorem. Czasami korzystam z medytacji prowadzonych leżąc jeszcze w łóżku, kiedy indziej praktykuję siedzenie w ciszy w porannych promieniach słońca. Wystarczy kilka minut dziennie. To dla mnie piękny czas, który spędzam tylko ze sobą. Polecam!

Jeśli medytacje są dla Ciebie trudnością, to proponuję słuchanie, zwłaszcza przed snem  muzyki relaksacyjnej. Ja pokochałam muzykę fortepianową, nawet sama zaczęłam grać na fortepianie. Polecam również spokojne dźwięki harfy i gitary. Na You Tube z pewnością znajdziesz muzykę, która będzie odpowiednia dla Ciebie.

Bardzo skuteczną formą oczyszczenia i wyciszenia umysłu są również szum DESZCZU oraz widok palącego się DREWNA w kominku. Możesz praktykować posiedzenie przez chwilę w klimacie deszczu lub ognia, wizualizując sobie oczyszczanie z trudnych spraw lub ich spalanie. Szum deszczu możesz również wyszukać na You Tube, a jeśli nie masz kominka, to proponuję posiedzieć przy świecy i popatrzyć w jej płomień.

Na wyciszenie umysłu polecam również KĄPIELE przy świecach, w wannie lub pod prysznicem.

Kąpiel w wannie pełnej ciepłej wody rozluźnia spięte mięśnie, relaksuje i wycisza umysł. Z kolei kąpiel pod prysznicem pięknie uzupełnia wizualizację oczyszczania z energii innych ludzi i miejsc.

Przedstawiłam Ci moje sposoby na zwolnienie tempa i wyciszenie umysłu. Oceniam je jako skuteczne, wszystkie z nich regularnie praktykuję. Odzyskałam spokój i harmonię, a wyniki funkcjonowania mojej tarczycy bardzo się poprawiły.

Na koniec jeszcze jedna mała podpowiedź, regularnie zażywaj dobrej jakości suplementy w postaci kompleksu witamin z grupy B. Dzięki temu między innymi: obniżysz poziom zmęczenia, poprawisz funkcjonowanie układu nerwowego i zwiększysz sprawność umysłu.

Jeśli możesz pozwolić sobie na masaż relaksacyjny, to zrób to! To niesamowita ulga dla ciała i umysłu.

Praktykowanie proponowanych przeze mnie technik sprawi, że skutecznie poradzisz sobie z codziennym stresem i uwolnisz swój umysł od niepokoju, dzięki czemu poprawisz zdrowie psychiczne i fizyczne. Praktykowanie uważności i skupienie na oddechu wprowadzi Cię w stan wyciszenia i spokoju. Dzięki temu będziesz bardziej zadowolona z życia, a to przełoży się na Twoje relacje z otoczeniem.

A wtedy poczujesz swoją siłę i moc, łatwiej będzie Ci zaufać i mieć pewność, że wszystko co Cię spotyka ma sens…

https://youtube.com/live/bjq-D1vNu80

Natalia Ryńska
Natalia Ryńska

W mojej pracy łączę to, co znane, potwierdzone naukowo z tym, co intuicyjne, pochodzące z podpowiedzi płynących prosto z serca.
Łącząc świat fizyczny z metafizycznym, odkryłam wspaniałą receptę na długotrwały sukces i ludzkie szczęście.

O mnie
blog

W mojej pracy łączę to, co znane, pochodzące z wiedzy akademickiej zdobytej na studiach psychologii i coachingu z tym, co nieznane, a pochodzące z takich obszarów jak: Soul Coaching®, Fizyka Kwantowa, Neurolingwistyczne Programowanie, PsychoBiologia i inne.

Szukaj
Pobierz prezent
Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej, zgadzasz się na ich użycie zgodnie z polityką prywatności, w każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki.