Zapraszamy do KOBIECEGO KRĘGU w Katowicach – sprawdź WYDARZENIA TUTAJ >>

Jak zarządzać budżetem domowym?

Jak zarządzać budżetem domowym?

Zarządzanie budżetem domowym jest ważnym elementem mającym wpływ na jakość życia całej rodziny. Tych umiejętności nie uczymy się szkole, automatycznie powielamy styl zarządzania finansami praktykowany przez naszych rodziców. Warto więc zastanowić się, które ich praktyki były dobre, a które utrudniały codzienne funkcjonowanie rodziny i na podstawie tego stworzyć własny sposób gospodarowania pieniędzmi. Jak zarządzać budżetem domowym?

Zarządzanie domowym budżetem rozpocznij od rozeznania jakim budżetem w ogóle dysponujesz i ile wydajesz.

W tym celu musisz ustalić, ile pieniędzy do Twojego budżetu wpływa, a ile z niego wpływa. Przygotuj kilka kartek papieru, coś do pisania, wyciągi bankowe, rachunki, itp.

Na jednej kartce wypisz wszystkie źródła dochodów, mogą to być na przykład: dochody Twoje i współmałżonka pochodzące z pracy na etacie lub z biznesu, wpływy z wynajmu nieruchomości, premie okazjonalne, dochody z dodatkowych źródeł, itp.

Następnie ustal wszystkie koszty stałe. To takie opłaty, które ponosisz co miesiąc. Przykład? Opłaty za energię, gaz, czynsz, abonamenty telefoniczne i telewizyjne, raty kredytów i leasingów. W tej kategorii wydatków uwzględnij również stałe opłaty roczne. Czyli ubezpieczenie domu/mieszkania/samochodu oraz podatek od nieruchomości, przeliczając roczną kwotę na 12 miesięcy. Uwzględnij również koszty paliwa, które ponosisz na dojazd do pracy lub opłatę za przejazd komunikacją.

W dalszej kolejności ustal koszty zmienne takie jak: wyjazd na wakacje, wydatki na prezenty i organizację imprez urodzinowych, wpisz orientacyjną kwotę z przeznaczeniem na zakupy żywności, uwzględnij również sezonową wymianę garderoby, wizyty u fryzjera i kosmetyczki, udział w kursach rozwojowych, wizyty u lekarza oraz weekendowe rozrywki, np.: lody, kino, basen, itd…

Przyszedł czas na podsumowanie wydatków, w tym celu zsumuj koszty stałe i zmienne i porównaj je z Twoimi dochodami. W ten sposób uświadomisz sobie relacje pomiędzy Twoimi dochodami, wydatkami, a tym co zostanie.

I jak? Jakie wnioski? Jest ok? Za dużo wydajesz, a może za mało zarabiasz?
Niestety, często okazuje się, że wydajemy więcej niż zarabiamy i stąd comiesięczne łatanie dziur.

Decyzja należy do Ciebie …

Jeśli zadecydowałaś o tym, by ograniczyć wydatki, to monitoruj je przez najbliższy miesiąc. Zapisuj każdy z wydatków na kartce lub w excellu. Na koniec miesiąca przeanalizuj z czego mogłabyś zrezygnować. Wiele osób zauważa, że na przykład codziennie w drodze do pracy kupują kawę, co w skali miesiąca daje sporą kwotę. Inni dostrzegają fakt nieprzemyślanych zakupów spożywczych, co skutkuje sporą ilością wyrzucanego jedzenia. Tak w pierwszym, jak w drugim przypadku sposobem na uleczenie budżetu jest zmiana codziennych nawyków.

Jeśli nie chcesz rezygnować z dotychczasowych wydatków, ale odczuwasz pod koniec miesiąca stres związany z tym, czy wystarczy Ci do końca miesiąca pieniędzy, to rozważ powiększenie swoich dochodów. Możesz to zrobić zmieniając pracę albo znajdując dodatkowe źródło dochodów.

Możesz też ustalić swój nowy termostat finansowy, poprzez ustalenie nowego stylu życia i związanych z nim wydatków. Jeśli nigdy tego nie robiłaś, to zapraszam na sesje coachingowe lub na mój kurs PRAKTYCZNE SPOSOBY ZARZĄDZANIA OSOBISTYMI FINANSAMI I BUDOWANIA OBFITOŚCI, dzięki któremu:

  • Uświadomisz sobie własną moc kreacji.
  • Poznasz kluczowe momenty swojego finansowego życia.
  • Poznasz i zmienisz blokujące Cię przekonania.
  • Poznasz różne źródła dochodów i możliwości z tym związane.
  • Rozpoznasz swoje zasoby.
  • Ustawisz termostat finansowy
  • Nauczysz się zarządzać swoimi finansami.
  • Otrzymasz narzędzia ułatwiające zarządzanie pieniędzmi.
  • Poznasz nawyki prowadzące do dobrobytu.
Natalia Ryńska
Natalia Ryńska

W mojej pracy łączę to, co znane, potwierdzone naukowo z tym, co intuicyjne, pochodzące z podpowiedzi płynących prosto z serca.
Łącząc świat fizyczny z metafizycznym, odkryłam wspaniałą receptę na długotrwały sukces i ludzkie szczęście.

O mnie
blog

W mojej pracy łączę to, co znane, pochodzące z wiedzy akademickiej zdobytej na studiach psychologii i coachingu z tym, co nieznane, a pochodzące z takich obszarów jak: Soul Coaching®, Fizyka Kwantowa, Neurolingwistyczne Programowanie, PsychoBiologia i inne.

Szukaj
Pobierz prezent
Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej, zgadzasz się na ich użycie zgodnie z polityką prywatności, w każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki.